Hoppa till huvudinnehållet

Full fart på skördemarknaden vid Sjösala: ”Bra försäljning”

Publicerad:
”Vi planterade en tidig jordgubbssort som egentligen inte skulle kommit förrän till våren, men de blev klara redan nu. Det är rätt ovanligt”, säger odlaren och försäljaren Niklas Sonebrink, Gjutaregården. Foto: Dan Enwall

Under lördagens dans- och skördefest fylldes tunet vid Sjösala i Östra Ämtervik med grönsaker, blommor och mycket annat.

– Förra flyttades marknaden inomhus, men nu är vi ute igen vilket känns härligt. Det är fint väder och bra fart på försäljningen. Jordgubbarna började gå åt långt innan marknaden egentligen startade, säger odlaren och försäljaren Niklas Sonebrink, Gjutaregården.

  • Jonas Haglund förberedde en eldskulptur, som illustrerade evolutionen och livet till musik av Jonas Gazell. ”Målsättningen är att den ska brinna i åtminstone 15 minuter”, förklarade Haglund.
    Jonas Haglund förberedde en eldskulptur, som illustrerade evolutionen och livet till musik av Jonas Gazell. ”Målsättningen är att den ska brinna i åtminstone 15 minuter”, förk… Foto: Dan Enwall
  • Det såldes lite av varje på marknaden.
    Det såldes lite av varje på marknaden. Foto: Dan Enwall
  • Hos Sonebrinks från Gjutaregården var det bra fart tidigt.
    Hos Sonebrinks från Gjutaregården var det bra fart tidigt. Foto: Dan Enwall
  • I rummet för samexistens fick man knåda i lera av hjärtans lust.
    I rummet för samexistens fick man knåda i lera av hjärtans lust. Foto: Dan Enwall
  • Chokladhjul och honung under samma tak.
    Chokladhjul och honung under samma tak. Foto: Dan Enwall
  • Lök är inte bara god, den är fin att titta på också.
    Lök är inte bara god, den är fin att titta på också. Foto: Dan Enwall
  • Det gäller att fundera igenom vad man vill köpa.
    Det gäller att fundera igenom vad man vill köpa. Foto: Dan Enwall
  • Pia Örnstedt sålde ägg, kött och grönsaker från Norrbacka gård.
    Pia Örnstedt sålde ägg, kött och grönsaker från Norrbacka gård. Foto: Dan Enwall
  • Sylt, stickat och öl. På en skördemarknad hittar man lite av varje.
    Sylt, stickat och öl. På en skördemarknad hittar man lite av varje. Foto: Dan Enwall
  • Blomsterprakt med höstfärger.
    Blomsterprakt med höstfärger. Foto: Dan Enwall

Skördemarknaden arrangerades av Bygdeutveckling i Emtervik.

Artikeltaggar

GrönsakerMat och dryckÖstra Ämtervik

Så här jobbar Fryksdalsbygden med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.