Strax före lunch på onsdagen var det invigning av den nybyggda vindkraftsparken vid Fryksdalshöjden, precis på gränsen mellan Sunne och Arvika kommuner.
Tretton år var tiden från start av projekteringen tills nu för vindkraftsparken på Fryksdalshöjden.
Klas Gustafsson, tillförordnad vd, och Maria Almesäter, styrelseordförande på Tekniska Verken i Linköping höll i trådarna och saxarna.
Sedan tidigare finns tretton vindkraftverk på Häjsberget och Södra Länsmansberget som togs i drift 2020. Produktionen från dessa, nu totalt tjugotre vindkraftverk, kommer att vara 350 Gwh per år.
Förutom dessa verk äger också Tekniska Verken flera andra, från Falkenberg till Sveg.
Siffrorna fascinerar lite om dessa vindkraftverk, tillsammans kommer de att producera 170 miljoner kWh, vilket motsvarar hushållsel för cirka 28 000 villor, eller en tredjedel av all el som används av Sunne kommun under ett år.
Bäst produktion av vindkraft är när vindarna blåser mellan tre och tjugofem meter per sekund, och vid tolv meter per sekund ger den maximal effekt.
Maskinhuset, på toppen vrider sig automatiskt för att rikta upp sig mot vinden och när det inte blåser får vindkraftverket el från nätet. Uppe i maskinhusen finns också stora tankar med smörjolja för kuggdreven samt smörjfett.
Allt detta övervakas från en central i Rottneros.
Kollar man sedan kostnader så är också dom hisnande, ett vindkraftverk kostar idag cirka sextio miljoner per styck.
Yttre och inre faktorer spelar stor roll i detta, när det gäller yttre faktorer är ju vinden a och o, den varierar som de flesta vet.
– December och januari är de mest produktiva månaderna, säger Klas Gustafsson.
– Inre faktorer kan vara elektronikfel och inkörningsproblem. Allt är under ständig översyn, dygnet runt.
Flera personer kom på visningen. En del ville uttala sig om vindkraftverken, men samtliga ville vara anonyma.
– Hur påverkas djur och fågellivet?
– Mikroplaster, vart tar dom vägen?
– Hur lång tid tar det innan de skall monteras ner?