Hoppa till huvudinnehållet

Lysviks jättekross: ”En överkörning utan dess like”

Publicerad:
Lysvik vann måstematchen borta mot Karlskoga och har goda chanser att ta andraplatsen i division 2-kvalet. Arkivbild.
Lysvik vann måstematchen borta mot Karlskoga och har goda chanser att ta andraplatsen i division 2-kvalet. Arkivbild. Foto: Fredrik Finnebråth

Lysvik IBF behövde vinna i den andra kvalomgången borta mot Karlskoga IBF.

Då bjöd de på målfest. Slutsiffrorna 1-15 (1-5, 0-4, 0-6) talar sitt tydliga språk.

Nu väntar en rysare på hemmaplan i den sista matchen.

– Hela laget gör en jättestabil match, berömmer tränaren Peter Skoog sina spelare.

Efter uddamålsförlusten borta mot Heden i den första omgången, var det ett Lysvik som åkte till Karlskoga i skriande poängbehov.

Det började visserligen inget vidare, hemmalaget tog ledningen efter sex minuters spel.

Fler Karlskoga-mål blev det inte.

Sara Wikström kvitterade för Lysvik kort därefter. Det blev starten på en målkavalkad som aldrig tycktes ta slut.

– I början gick vi ner i deras tempo men sedan tog vi över fullständigt, menar Peter Skoog.

Stora siffror

1-5 efter period 1 behöver inte betyda att det är avgjort i innebandy, men Lysvik hade bara börjat, visade det sig.

I mellanperioden satte de definitivt punkt för matchen. Det rann i väg rejält. 1-15 är alltid stora siffror, ännu mer i ett kval där det brukar bli jämna matcher.

– En överkörning utan dess like, det var närmare 20 mål för oss än ett till för dem. Sådana här siffror ska det inte kunna bli, men Karlskoga var inte bra och vi var riktigt, riktigt bra.

Kaptenen Emelie Lövgren blev föga förvånande poängbäst med sina tio (!) poäng, sex mål och fyra assist, men det var inte bara lagets viktigaste spelare som imponerade.

– Alla tre enheter levererade genom hela matchen, vi vill sprida ut poängproduktionen mer och det märktes i dag att alla var taggade. Hela laget gör en jättestabil match.

Kvalrysare på hemmaplan

Nu väntar en match, hemma mot Örnen på fredag. Förstaplatsen kan Lysvik i princip glömma, menar Peter Skoog.

– Jag har väldigt svårt att se hur Heden ska förlora mot Karlskoga, jag vet inte vad som ska hända för att det ska ske.

Men vinner de mot Örnen blir det en andraplats för Lysvik, som också räcker till avancemang. Det blev helt bekräftat på måndagen av Värmlands innebandyförbund.

– Det är två jämna lag som slåss om andraplatsen, men jag tror vi har stor chans. Alla är hela och friska, på förhand kan det inte kännas bättre, säger Peter Skoog.

Klockan 19.45 på fredag kväll i Sparbankshallen, då avgörs Lysviks öde.

Mål, Lysvik IBF: Emelie Lövgren 6, Sara Wikström 2, Emma Nilsson, Emmeli Hellberg 2, Rebecca Odd 2, Emma Nilsson, Matilda Odd, Elsa Bergström.

Artikeltaggar

Emelie JohanssonInnebandyKarlskogaLysvikLysvik IBF dam

Så här jobbar Fryksdalsbygden med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.