Hoppa till huvudinnehållet

Målvaktslöftet om flytten till IFK Göteborg: ”Det är största skillnaden”

Publicerad:
ÄFF:s målvaktslöfte, Vincent Johansson, 18, trivs i Göteborg - både i staden och i laget. Foto: Privat

Vincent Johansson var bara 16 år när han testade lyckan i en av Sveriges största och mest klassiska fotbollsklubbar.

Ett och ett halvt år senare hoppas ÄFF-produkten ta nästa kliv - i IFK Göteborgs U19-lag.

– Jag är nöjd med min utveckling, säger han till Fryksdalsbygden.

Hösten 2021 lämnade Vincent Johansson moderklubben Ämterviks FF, kort efter att han gjort sina första framträdanden i A-laget.

Målvakten hade redan dragit intresse från flera storklubbar. Valet föll på IFK Göteborg där han tillhört deras U17-lag. Parallellt med fotbollssatsningen studerar Vincent Johansson samhälle- och beteendevetenskap på Aspero Idrottsgymnasium.

– En vanlig vecka är det fyra träningar med laget, tre med skolan och en match på helgen. Vissa perioder är tuffare än andra, nu är det försäsong och då är det inte lika mycket finlir utan mer bygga upp kroppen.

Han fyllde nyss 18 år och kan därför inte fortsätta spela i IFK Göteborgs U17-lag, som han gjort de två senaste säsongerna. Nästa steg är U19.

– Jag har varit med och tränat en del med U19-laget, det är stor skillnad.

Är du nöjd med vad du presterat i U17-laget?

– Det är tuff konkurrens på min position, många unga bra målvakter. Jag har inte fått supermycket speltid, det är bara i några matcher. Men det känns som att jag har utvecklats hela tiden.

Han lämnade ÄFF redan som 16-åring för att ta sig närmare sin dröm i Göteborg.
Han lämnade ÄFF redan som 16-åring för att ta sig närmare sin dröm i Göteborg. Foto: Fredrik Finnebråth

Det har varit en omställning på många sätt, att lämna familjen och tryggheten i Västra Ämtervik för att bo själv i en storstad.

–Jag har kommit in i det bra på alla plan, både i fotbollen och även med skolan och kompisar. Allt är mycket större, det är mycket att lära sig, men det rullar på.

Vilka är de största skillnaderna att tillhöra en storklubb som IFK Göteborg?

– Tempot och hur bra med- och motståndare är, allt går mycket snabbare nu.

– Även allt runt om kring har varit mer professionellt än jag trodde, man får hjälp med vad som helst, både med fotbollen och utanför.

Det går mer och mer åt att vi ska vara en del av laget, nästan som en extraback där man kan styra spelet.
Vincent Johansson

När Vincent Johansson anslöt till Blåvitt var Stefan Remnér målvaktstränare i A-laget, också uppväxt i Västra Ämtervik. Han var även med på U-lagens träningar och coachade ibland.

Nu har han lämnat skutan för samma roll i storsatsande IF Karlstad Fotboll.

– Så klart tråkigt att förlora en bra tränare som hjälpt mig på flera plan inom fotbollen, men vi har fått in en ny, Lee Baxter, som också är väldigt bra.

"Jag ska fortsätta jobba hårt och försöka bli bättre.”
"Jag ska fortsätta jobba hårt och försöka bli bättre.” Foto: Fredrik Finnebråth

Det har hänt mycket på målvaktspositionen senaste 10-15 åren. Den moderna målvakten ska numera inte bara vara en sista utpost som stoppar skott.

– Det går mer och mer åt att vi ska vara en del av laget, nästan som en extraback där man kan styra spelet.

Något som Vincent fokuserar mycket på.

– Har man bra fötter kan man ta sig väldigt långt. Min utveckling på den delen har gått uppåt hela tiden, men det finns alltid förbättringspotential.

”Fått mycket hjälp”

Han går på ett gymnasium där alla 300 elever är aktiva idrottare.

– Det är väldigt bra, jag har fått mycket hjälp både från fotbollstränarna och lärarna i de teoretiska ämnena. Skolan är inte så stor, det blir familjärt där alla kan hänga med alla, säkert för att det finns ett gemensamt idrottsintresse.

Men det är inget snack vad som är fokus för Vincent.

– Fotbollen, men jag vill ha något att falla tillbaka på. Nu har jag fått prioritera bort lite skola för att sova och hitta rätt balans. Jag känner ändå att jag har gjort det, jag hänger med i skolan och gör så mycket jag kan.

Det blev bara några A-lagsmatcher i ÄFF-tröjan för Vincent Johansson.
Det blev bara några A-lagsmatcher i ÄFF-tröjan för Vincent Johansson. Foto: Olivia Larsson

Den här säsongen väntar P19-allsvenskan och - förhoppningsvis - mycket speltid mellan stolparna.

– Jag ska fortsätta jobba hårt och försöka bli bättre. Det är upp till tränarna att avgöra om de ska starta mig, men jag ska köra på och förhoppningsvis få spela.

Att gå från en liten förening som Ämterviks FF till en storklubb som IFK Göteborg är ovanligt, men Vincent Johansson tog det stora klivet - och han ångrar sig inte.

– Det är nog inte för alla men det funkade bra för mig.

Har du några tips till andra unga fotbollsspelare som vill gå din väg?

– Man måste brinna för det. Jag tror inte att det är som många föreställer sig, det är inget glamouröst liv, det är mycket träning och man ska hinna med skolan samtidigt. Men det är också väldigt roligt, en bra miljö att kunna utvecklas i, säger Vincent Johansson.

Ämterviks målvaktstalang klar för IFK Göteborg: ”Vill nå så högt jag kan”

Artikeltaggar

Ämterviks FFFotbollGöteborgIFK GöteborgLee BaxterStefan RemnérVästra Ämtervik

Så här jobbar Fryksdalsbygden med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.