Hoppa till huvudinnehållet

Uppgifter: Värmländska stjärnan förhandlar med amerikansk toppklubb

Publicerad:
Mimmi Larsson i samband med guldfirandet.
Mimmi Larsson i samband med guldfirandet. Foto: PETTER ARVIDSON

Den senaste säsongen tog Mimmi Larsson SM-guld med Rosengård.

Nu kan hon lämna damallsvenskan för enligt uppgifter till Sportbladet är en övergång till Kansas City Current på gång.

Mimmi Larsson kom till Rosengård från Linköping säsongen 2020 och nu har hennes kontrakt med klubben från Malmö löpt ut.

Den senaste säsongen kan vara den sista på svensk mark för ett tag då det finns utländska klubbar som vill ha hennes namn på ett kontrakt.

Det senaste spåret är att Kansas City Current i USA vill värva Mimmi Larsson.

”Vet att det varit stort intresse från olika länder men jag har inte tagit något beslut ännu”, skriver Larsson i ett sms till Sportbladet.

Helt klart är i alla fall att det inte blir någon fortsättning i Rosengård för Mimmi Larsson.

– Vi var intresserade att prata om framtiden, men Mimmi var tydlig med att hon vill gå vidare och ibland finns intresse även från annat håll, säger sportchefen Therese Sjögran till Sydsvenskan.

Den senaste säsongen gjorde Mimmi Larsson fem mål i damallsvenskan. Kansas City Current gick till final den senaste säsongen men förlorade där mot Portland.

Artikeltaggar

DamallsvenskanFotbollKansas City CurrentMalmöMimmi Larsson

Så här jobbar Fryksdalsbygden med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.