• idag
  27 okt
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • onsdag
  28 okt
  • Vind
   5 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   2.1 mm
 • torsdag
  29 okt
  • Vind
   1 m/s
  • Vindriktning
   NO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • fredag
  30 okt
  • Vind
   1 m/s
  • Vindriktning
   SV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • lördag
  31 okt
  • Vind
   1 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm

Elen Eide hedersmedlem i Konst i Väst

Familj
PUBLICERAD:
Här överlämnar Konst i Västs Marion Bergsjö diplomet med utnämningen som ständig hedersmedlem till Elen Eide.
Till ständig hedersmedlem i konst- och konstnärsföreningen Konst i Väst har Elen Eide utsetts.

Elen har genom långt konstnärskap aktivt bidragit till att levandegöra konstlivet i Sunne och på ett synnerligen värdefullt sätt bidragit till att föreningen Konst i Väst etablerades 2007 samt föreningens positiva utveckling. Elen Eide är född 1941 i Baerum, Norge och bosatt sedan 2003 i Sunne kommun.

Elen är utbildad vid Statens Håndverks og Kunstindustriskole, Oslo; Friundervisninga i Oslo, Det Frie Kunstakademi i Stavanger samt även haft ateljéplats där. Hon har aktivt i deltagit vid grundandet av Konst i Väst år 2007 samt därefter varit föreningens kassör under många år. Elen har deltagit i föreningens utbildningar och utställningar, men även under sina 17 år i Sunne verkat som kursledare inom ABF och PRO. Elen arbetar i såväl olja, akryl som akvarell.

Insänt av: Marion Bergsjö

Så här jobbar Fryksdalsbygden med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.